Hisense · Fridge · Model HRCD586TBWB
Hisense Fridge exact dimensions & verified cavity fit
Hisense Fridge: W 912mm, H 1785mm, D 725mm. verified dimensions and manufacturer clearance requirements. Check safe cavity size before buying in Australia.
Verified Fit
Physical dimensions
| Width | 912mm |
|---|---|
| Height | 1785mm |
| Depth | 725mm |
Minimum cavity to verify
| Required width | 1012mm |
|---|---|
| Required height | 1885mm |
| Required depth | 775mm |
Clearance requirements
| Left | 50mm |
|---|---|
| Right | 50mm |
| Top | 100mm |
| Rear | 50mm |
Source of truth:
Official PDF evidence
· Verified 2026-05-19
Retailer availability
No verified retailer link recorded.